دسته بندی اخبار

حجت الاسلام حسینی: 114 موکب قرآنی در مسیر پیاده روی نجف به کربلا فعالیت خواهند کرد

رئیس قرارگاه مردمی قرآنی اربعین با اشاره به فعالیت 114 موکب قرآنی در مسیر پیاده روی نجف تا کربلا در ایام اربعین حسینی گفت: قرارگاه مردمی قرآنی اربعین به دنبال این است که با ایجاد ارتباط بین این موکب ها و فعالان قرآنی، پویش های متنوع قرآنی را در این مسیر رقم بزند و محتوای قرآنی مناسب را در اختیار زائران قرار دهد.

به گزارش عصر قرآن، حجت‌الاسلام سید مصطفی حسینی رئیس قرارگاه مردمی قرآنی اربعین در ویژه‌برنامه آرمان شبکه قرآن و معارف سیما با موضوع تبیین برنامه‌های قرآنی اربعین واقعه عظیم اربعین را یک پایگاه مردمی با خاستگاه مردمی دانست و اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری تذکر دادند اگرچه دولت ها وظیفه تسهیل گری دارند ولی باید این اتفاق به صورت مردمی رقم بخورد.

وی با بیان اینکه فعالان مردمی در این سال‌ها همدیگر را پیدا کردند و جامعه فعالان مردمی اربعین شکل گرفته است افزود: با توجه به اینکه یکی از عرصه های جدی کار فرهنگی و اجتماعی عرصه قرآنی است قرارگاه قرآن هم در این جامعه مردمی تعریف شده است.

رئیس قرارگاه مردمی قرآنی اربعین با اشاره به لزوم تقویت فعالیت های قرآنی در ایام عزاداری اباعبدالله(ع) گفت: چند سالی است که سنت‌های خوبی مانند احیاء قرآنی شب عاشورا در عزاداری های محرم شکل گرفته است ولی امسال با توجه به اهانت صورت گرفته به قرآن کریم این سنت ها به صورت پرشورتر دنبال شد و علاوه بر آن آیین قرآن به سر، پویش جمع خوانی قرآن و اتفاقات دیگری که در مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) رقم خورد نوید برگزاری یک اربعین قرآنی را می‌دهد.

114 موکب قرآنی در مسیر پیاده روی نجف به کربلا فعالیت خواهند کرد

وی افزود: در همایشی که در جوار حرم امام خمینی(ره) داشته ایم و حدود هزار نفر از فعالان مردمی اربعین حضور پیدا کردند کمیسیون قرآنی با حضور ده‌ها نفر از فعالان قرآنی اربعین برگزار شد و تصمیم بر این شد که 114 موکب در مسیر نجف به کربلا سفیر جریان قرآنی خواهند بود و پویش ها و اتفاقات قرآنی را رقم خواهند زد.

حسینی اربعین را به آلبوم رنگارنگ و متنوع از خدمات گوناگون فرهنگی و اجتماعی توصیف و ابراز کرد: خادمان قرآنی در قرارگاه مردمی قرآنی اربعین تصمیم گرفتند خیمه عظیم قرآنی را در عمود 1222 مسیر نجف به کربلا برپا کنند تا این نماد قرآنی در اواخر مسیر پیاده روی، محلی برای حضور مردم در محضر قرآن کریم باشد.

امضای طومار محکومیت اهانت به قرآن کریم در موکب عمود 1222

وی ابراز کرد: یکی از کارهایی که در این موکب انجام می شود به امضا رساندن بزرگترین طومار محکومیت اهانت به قرآن کریم است تا بتوانیم بهره‌برداری‌های بین المللی هم از آن داشته باشیم و استفاده بهینه از تجمع مؤمنین صورت گیرد.

رئیس قرارگاه مردمی قرآنی اربعین با بیان اینکه در سرتاسر مسیر یادآوری و فضاسازی قرآنی صورت خواهد گرفت، افزود: این کار خبیثانه دشمن باعث شد که  بسیاری از افراد و به ویژه جوانان به صورت خود جوش وارد فعالیت های قرآنی شوند و موکب های خود را قرآنی کنند.

اجرای پویش‌های متنوع قرآنی در مسیر پیاده روی ابعین توسط قرارگاه مردمی قرآنی اربعین

وی با اشاره به کارهای محتوایی موکب‌های قرآنی مسیر اربعین، خاطرنشان کرد: یکی از پویش‌هایی که در موکب‌های قرآنی مسیر اربعین انجام می شود پویش حفظ، قرائت و تدبر در سوره فجر است که به تعبیر امام صادق علیه السلام سوره امام حسین علیه السلام است؛ بنابراین ترنم آیات زیبای سوره فجر یکی از اتفاقات مبارکی است که در این مسیر اتفاق خواهد افتاد.

حسینی با بیان اینکه پویش لبیک یا قرآن با جمع خوانی سوره مسد و آرزوی اضمحلال ابولهب های دوران را در ایام اربعین خواهیم داشت، افزود: همچنین اتفاقات هنری و رسانه ای مختلفی پیش بینی شده است که یکی از این برنامه ها کتابت یک دور قرآن کریم توسط زائران حسینی است.

وی ادامه داد: با توجه به ارتباطی که با موکب ها گرفته شده امسال در کنار پخش مداحی در موکب ها، تولیدات سمعی و بصری قرآنی هم پخش خواهد شد تا همانطور که در هیأت ها نوای لبیک یا قران را شنیدیم نواهای قرآنی تولید شده را در مسیر پیاده روی اربعین هم ببینیم و بشنویم و تولیدات قرآنی ضریب پیدا کند.

سامانه 30001442 ویژه مشارکت مردمی در فعالیت‌های قرآنی مسیر اربعین

رئیس قرارگاه مردمی قرآنی اربعین با اشاره به راه اندازی سامانه 30001442 در قرارگاه مردمی قرآنی اربعین اظهار کرد: به غیر از اعزام رسمی قاریان و حافظان برجسته قرآن توسط ستاد اربعین به مسیر پیاده روی اربعین، قاریان و حافظانی که به صورت خودجوش در این پیاده روی حضور دارند با ارسال عدد 4 به این سامانه، ما ارتباطشان را با موکب ها برقرار می کنیم تا بتوانند در موکب ها حضور پیدا کرده و برنامه‌های قرآنی قرائت، حفظ و مشاوره های قرآنی و برنامه های دیگر را داشته باشند.

وی افزود: موکب های که می خواهند خدمات قرآنی داشته باشند هم می توانن با ارسال عدد 1 به سامانه 30001442 اعلام آمادگی کنند تا محتوای مناسب و هماهنگی های لازم را برای آنها انجام دهیم و در گروهی که به منظور هماهنگی برنامه های قرآنی در پیامرسان ایتا راه اندازی شده است عضو شوند.

حسینی ادامه داد: افرادی که نمی توانند در پیاده روی اربعین شرکت کنند ولی می خواهند این جریان قرآنی را تقویت کنند هم می توانند با ارسال عدد 3 به سامانه 30001442 در تأمین هزینه های این موکب ها مشارکت کنند و در ثواب آن سهیم شوند. همچنین عموم علاقمندان به شرکت در پویش حفظ، قرائت و تدبر در سوره فجر و بهره‌مندی از جوایز متبرک این پویش می‌توانند با ارسال عدد 14 به سامانه 30001442 عضو کانال ستاره های زمین شده و ضمن استفاده از محتوای پویش در جریان برنامه های آن قرار گیرند. وی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که این مراسم به صورت مردمی و با رعایت میزبانی موکب های عراقی انجام شود گفت: برخی از موکب ها تولیدات خوبی را در قالب پوستر، تیزر، کلیپ، موشن گرافی و متن‌های زیبا داشته اند و امیدواریم زمینه انتشار و بازنشر این محتواها را بتوانیم انجام دهیم.

ارسال دیدگاه